Committees

NEJ Standing Committees

COMMITTEE ON EPISCOPACY

Baltimore-Washington: Lay- Cynthia Taylor; Clergy- Ianther Mills
Eastern PA: Lay- Judy Ehninger; Clergy- Dawn Taylor Storm
Greater New Jersey: Lay- Bethany Amey; Clergy- Drew Dyson
New England: Lay- Bonnie Marden; Clergy- Jay Williams
New York: Lay- Fred Brewington; Clergy-Noel Chin
Peninsula-Delaware: Lay- William Westbrook; Clergy- Vicki Gordy-Stith
Susquehanna: Lay- Christina McDermott; Clergy- Tom Salsgiver
Upper New York: Lay- Caremn FS Vianese; Clergy-William Mudge
West Virginia: Lay- Judy Kenaston; Clergy-Amy Shanholtzer
Western Pennsylvania: Lay- Vicki Stahlman; Clergy- Bob Zilhaver

FINANCE AND ADMINISTRATION

Chair: Sherri Rood (UNY)
Clergy: Stacy Cole Wilson (BWC)
Clergy: (NE)
Young Adult: Hunter Presti
Young Adult: Ian C. Urriola (UNY)
Layman: William Westbrook (PD)
Layman: Charles Moore (BWC)
Layman: David Koch (EPA)
Laywoman: (NY)
Laywoman: Toni Ann Oplinger (SUS)
Laywoman: Rosa Williams (GNJ)
Members of GCFA: William Williams (GNY), Ken Ow (BWC)
College of Bishop Representative: Bishop Héctor A. Burgos-Núñez

PROGRAM AND ARRANGEMENTS

Bishop Cynthia Moore-Koikoi – Host, WPA Resident Bishop
Antoine “Tony” Love – Chairperson, Clergy BWC
Hudda Aswad – Vice Chairperson, Laity UNY
Lauren Godwin, Clergy WV
Anna Layman Knox, Clergy SUS
Denise Smartt Sears, Clergy NY
Tanya Linn Bennet, Clergy GNJ
Chris Kurien, Clergy EPA
Gary Weaver, Clergy SUS
Beth Nelson – Local Host Committee Coordinator, Clergy WPA
Karen Trask, Clergy WPA
Katherine Fehl, Clergy WPA
Tom Salsgiver – NEJ Secretary, Clergy SUS
Darlynn McCrae – NEJ Assistant Secretary, Laity BWC
David Simpson – NEJ Treasurer, Clergy BWC
Jennifer Williams – NEJ Assistant Treasurer, Clergy SUS
Sylvia Simpson – Registrar, Laity BWC
Margie Green – Assistant Registrar, Laity BWC

RULES

Chair: Janet Harman (WV)
Bryant Oskvig (BWC)
Mandy Miller (EPA)
Tom Lank (GNJ)
Becca Girrell (NE)
Tim Riss (NY)
Ruth Higgins (PD)
Ray Hamill (SUS)
Stephen Cady (UNY)
Sung Chung (WPA)
College of Bishops Representative: Bishop LaTrelle M. Easterling

BOUNDARIES COMMITTEE

Chair: Lydia Munoz (EPA)
Secretary: Conrad Link (BWC)
Drew Dyson (GNJ)
Tiffany French (NY)
Megan Shitama Weston (PD)
Paul Amara (SUS)
Rich Shaffer (WV)
Stephanie Gottschalk (WPA)
Becca Girrell (NE)
Rebekah Sweet (UNY)
College of Bishop Representative: Bishop John Schol

ORDAINED MINISTRY

Chair: Amy McCullough(BWC)
Vice Chair: David McAllister-Wilson
Secretary: Rachel Fisher (NE)

Seminary Representatives:
Tanya Linn Bennett (GNJ): Drew Seminary
David McAllister-Wilson: Wesley Seminary
Christiann De La Rosa: Boston Seminary

Annual Conference Representatives:
Amy McCullough (BWC)
Paul Johnson (BWC)
Tracy Duncan (EPA)
Michelle Ryoo (GNJ)
Megan Shitama-Weston (PD)
Jenyoung Choi (NE)
Rachel Fisher (NE)
Mira Hewlett (SUS)
Carmen Perry (UNY)
Rick LaDue (UNY)
Kelly Schanely (WPA)
Pam Gardner (WPA)
Scott Sears (WV)

At-Large members
Joan Humphrey (NE)
Mittie Quinn (BWC)
Doris Dalton (NY)

College of Bishops Representatives
Bishop Thomas Bickerton and Bishop Peggy Johnson

YOUNG ADULT COUNCIL

TBA

Other Committees

ADMINISTRATIVE REVIEW
Chair: Joseph Kenaston (WV)
Vice Chair: Renee Mikell (WPA)
Secretary: Becca Girrell (NE)
Harriet Olson (GNY)
Bryant Oskvig (BWC)
Ana Maria Rodriguez (NE)

COMMITTEE ON APPEALS
Chair: Gail Douglas Boykin (NY)
Vice Chair: René A. Perez Avalos (UNY)
Secretary: Ray Hamill (SUS)
Jennifer Cho (GNJ)
Laura Figatakes (WV)
Earl Butterfield (WPA)
Johnson Dodia (EPA)

Alternates
Tim Riss (NY)
Paula Amara (SUS)
Lauren Godwin (WV)
Denise Nicole Stone (WPA)
Bethany Amey (GNJ)
Tiffany Goffe (NY)

COMMITTEE ON INVESTIGATION
Chair: Denise Smartt Sears (NY)
Vice Chair: Melissa Rudolph (BWC)
Secretary: Kathleen Kind (SUS)
Drew Dyson: (GNY)
Duk Hee-Han (WPA)
Amy Shanholtzer (WV)
Elizabeth Santo (EPA)
Fred Brewington (NY)

Alternates
Stephen Cady (UNY)
Joe Hill (WV)
Tom Lank (GNJ)
Rebecca Holland (SUS)